Методична скарбничка

3 клас

Урок за темою: "The House, where Carlson Lives…"

Мета:  повторити та активізувати лексичні одиниці по раніше вивченим темам; повторити граматичний матеріал (there is / there are); формувати фонетичні навички ; вдосконалювати вміння читати, продовжити формувати навички аудіювання; розвивати вміння монологічного мовлення, логічне мислення, увагу, зорову і слухову пам'ять; виховувати вміння працювати в колективі і слухати один одного.

Обладнання: схема-малюнок будинку, який складається з декількох поверхів, на яких написані назви поверхів - етапів уроку; картки зі словами та малюнками предметів; роздаткові картки з цифрами; зображення кімнат будинку; картки з розрізаними словами; текст для читання.

Тип уроку: повторення і узагальнення вивченого матеріалу з теми «School. Home, sweet homе»


Хід уроку


1.     Привітання. Повідомлення теми та мети уроку.
T: Good morning, children! How are you? I’m glad to see you. Today we have  an unusual lesson, many guests have come to us. Be positive and brave! Let’s start!
Last lessons we spoke about flat and school, but today I offer you to go to our best friend…
On your tables there are letters and you’ll make a word with them. Do, please.
The theme of our lesson is “The House, where Carlson Lives…” Today we are going to the house, where Carlson lives…” Look at the picture. There are some floors in this house .
2.     Уведення в іншомовну атмосферу
T: Are you ready? Let’s start! The first floor is the Meeting. Carlson asks:
-What is your name?
-How old are you?
-Where are you from?
-Where do you live?

3.     Фонетична зарядка
T: Carlson wants to play with you «Can You Hear
Учитель читає англійські слова. Кожна команда відповідає за певний звук. Почувши «свій» звук  команда плескає у долоні.
Run, gun, son, uncle
Hat, dad, map, cat
Short, sport, four, dog
Team, pig, speak, fit

4.     Повторення лексичних одиниць

1)     Lets go on the next floor - Wordplay. Complete the sentences by English words.
School
 По-английски каждый день
 ручку называем … pen.
 Я рисунок свой повесил
 и убрал в пенал - что? … pencil.
 Вижу в классе много рук!
 Книга по-английски … book.
 Сел за парту, слышен треск,
 парта по-английски … desk.
 Да, дежурный постарался.
 Чистота! Есть мел и … duster.
 Кусочек мела дай, дружок.
 Кусочек мела … piece of chalk.
 Ученик к доске идет.
 Классная доска … blackboard.
 Хоть и мало ему лет,
 знает он, что карта … map.
 Да, запомнить я сумею:
 Стул мы называем … chair.
Учу английские слова,
 беру я лишь разбег.
 Портфель, я знаю – это … bag,
Проскакал лихой ковбой.
 Мальчик по-английски … boy.
 На окне цветок расцвел,
 поливала его girl.
 Тише, дети, не, кричите:
 в класс заходит English teacher.

2)       Look at the pictures for a moment and name all the things you can remember.
    Now let`s check them.

5.     Аудіювання
T: Carlson offers to play his favorite game “Bingo” at the 3-rd floor.
Are you ready? Let`s start, but remember - be fast!
(Гра, на закріплення вивчених числівників. До гри кожен учень отримує картку, на якому надрукований набір чисел. Окрім одного. Учитель голосно називає цифри по одній, які учні шукають у своїх картках і відзначають. Мета гравців - закреслити першим на своїй картці всі названі номери. Як тільки комусь це вдається першим, він або вона кричить «Бінго!».)
 5, 2, 8, 9, 3, 10, 4, 6, 1, 7, 11, 13, 18, 15, 19, 12, 14, 16,20   - (17)
So, our  winner  is… .
Now, call all the numbers from one to twenty for Carlson (вчитель просить переможця перелічити всі цифри по порядку від 1 до 20).
Carlson is very happy.
6.     Повторення лексико-граматичного матеріалу
T: Now, look at the picture on the 4-th floor. We are going to speak about rooms in our flats. How many rooms are there in this flat? What are they?
 – There are four rooms a kitchen, a bedroom, a living room, and a bathroom in the flat.
1)    Let’s play “A Guess game”. I’m describing you a room, give me its name.
We cook in the...( a kitchen)
We sleep in the... (a bedroom)
We watch TV in the...(a  living room)
We wash our hands in the... (a bathroom)

2)    Please, help Carlson makes the words from the letters.
 Cupboard, fridge, chair, cooker;  Armchair, sofa, table, TV-set;  Bed, picture, chair, carpet; Bath, toilet, mirror, towel.

3)    Now let`s review our grammar rule. You should use there is in singular, when you speak about one thing, and there are in plural, when you speak about many things.

4)    Can you describe the picture? Look at this picture and tell us what can you see there? (спираючись на опорну схему кожна команда усно описує свою кімнату використовуючи слова від попередньої вправи)
На дошці опорна схема:
There are/is……. In the living-room.
There are/is……. In the bedroom.
There are/is……. In the bathroom.
There are/is……. In the kitchen.

7. Фізкультхвилинка
T: Look, this is the floor – Relax. Are you tired? Look at the screen. Then let`s do the exersices. Stand up, please.
Head, shoulders, knees and toes,
Knees and toes.

Head, shoulders, knees and toes,
Knees and toes.

And eyes, and ears, and mouth,
And nose.

Head, shoulders, knees and toes,
Knees and toes.

1)    Подання тексту для читання
1)    Dear children! Carlson has just received a letter from his English friend Bill, let's read it and help Carlson to write his answer.



Hello Сarlson,
I am Bill. I am 10. I live in England. I have got a mother, a father and a sister. I go to school on Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday and Friday. I have got Maths, English, Reading, Music and Sport. We do tests at Maths lessons. My friend Micky and I don't like reading  and counting. My favourite lessons are Sport and Music.  What lessons do you like?
                                                                                                    Bye ,
                                                                                                     Bill
2)    Учні заповнюють листівку-відповідь:

Hi, …
Thank you for your letter. I go to school on … … … … …  too.
My favourite lesson is … .
                                                                                   Bye,
                                                                                      …


8.Підбиття підсумків уроку
T: You have worked very good today. Your marks for the lesson are...
Now write down your hometask is describe your rooms by written.
Thank you very much. The lesson is over. Good buy.  






6 клас

Урок  за темою: « Do we have the same hobbies?» (Чи однакове в нас хобі?)

Мета уроку:
-практична: організувати повторення лексичного матеріалу за темою «Hobby»; активізувати лексичні навики говоріння; практикувати у монологічному та діалогічному мовленні;
-освітня: повторити граматичну тему «Спеціальні питання»; формувати вміння працювати в парах та індивідуально; вчити учнів викладати свою точку зору англійською мовою;
-розвивальна: розвивати мовленнєві здібності учнів: фонематичний, інтонаційний слух, мовну здогадку та мовленнєву реакцію учнів; вміння логічно викладати свою думку; розвивати слухову, зорову пам ‘ять;
-виховна: виховувати толерантне ставлення до думки співрозмовника, культуру спілкування
Контроль уровня сформированности знаний и речевых умений.

Обладнання: підручник, зошит, словник, дошка, cards ( card 1, card 2),заздалегідь підготовленні роботи учнів.

Єпіграф: «Tastes  differ»


Хід уроку


1.       Початок  уроку.
1.1 Привітання.
Good morning, children! I am very glad to see you!
Kids, we have a lot of guests today. Please, greet them. (говорят хором “Good morning, dear guests!”) Sit down, please.

1.2 Мета та завдання.

The theme of our lesson is “Do we have the same hobbies?” Today we are going to have an interesting lesson about different hobbies of our classmates. They are ready to tell us about their favourite occupations and our task is to listen to them attentively and may be ask a few questions.

2.       Повторення

2.1 Лексична робота

Give the answers to the questions.

What is a hobby? ( Учень відповідає)
 Do you agree with him/her ?(Інший учень відповідає )
 What hobbies do you know? (спитати 2-3 учня)
 What hobbies are popular in your family? (спитати 2 учня)
I like reading in my free time. And what do you like doing in your free time? ( Спитати 2 учня)
 Children, Is a hobby important for you? (Спитати 2-3 учня).

3.       Монологічне мовлення
3.1 Розповідь учнів про своє хобі

Your homework was to prepare a speech about hobby. Let`s listen to pupil I. She/he is telling us about her/his hobby.

 Pupil 1: Let me introduce myself. My name is…. My hobby is unusual. I like making different models out of plasticine. I have been making them for a long time. I would like to show you some of my models. It is a tiger. It is a solder.. The first thing which I made was this cock. …I know it is not easy to make such models, but I like My hobby is very important to me.

T: I admire … works very much. They are very excellent.

Have you any questions?

Pupil: How many models do you have? Can you make a model of Barby?

T.: The next reporter is …

Pupil 2: Hi! I am …. I want to tell you about my hobby. My hobby is music. I like classical music. I take music lessons twice a week. I have been taking them since the 2nd form. There are different musical instruments. Some people play the guitar. Others play the violin. As for me I am fond of the piano.

T.: So, have you some questions?

Pupil: What musical instrument would you like to play? What music do you prefer?

Pupil 3: My name is …. Learning languages is my hobby. This hobby is for intelligent people. I enjoy learning English. I learn new words, new poems and songs with great pleasure. I know it is important for my future profession. Listen to a poem.(учень розповідає вірш англійською мовою).

T.: Very good … . The next?

Pupil 4: I am …. I like animals. I have two dogs and three cats at home. Mum is not very happy about it.

T.: Who want else?

Pupil 5: My hobby is painting. Look here are my things. It is my heart. It is my Picture.

T.: …is a very talented boy/girl. I`am proud of him/her.

Pupil 6: My name is. I would like to tell you about my hobby.My hobby is singing songs. I like singing children and popular songs. I often sing. I sing at home, at school. Music is my favourite subject at school. I take part at different school concerts. My favourite song is «…..». I would like to sing a song for you. Let`s do physical training.          Stand up, please. Do it after me.

Pupil 6: проводить  фізкультхвилинку.

T.: We are tired. Let’s do our exercises.

Teddy-bear, teddy-bear,
Look around.
Teddy-bear, teddy-bear,
Touch the ground.
Teddy-bear, teddy-bear,
Reach the sky.
Teddy-bear, teddy-bear,
Try to fly.
Teddy-bear, teddy-bear,
All day long
Teddy-bear, teddy-bear,
Sing the song!/ Sit down, please.

T.: Very good, … Who the next want?

               Pupil 7: I am …. I like computers. They are my best friends. Computers can always help you. I write                    programmes and play computer games. I write e-mails to my friends in the morning. I don't like pop music.


Pupil 8: I am …. I like to help at home. It is not boring for me. I like to cook, wash the floor and clean my room. I don't like to watch TV.


3.2   Підсумок.
T.: We have learned a lot of wonderful things about our classmates. Let’s return to the title of our lesson: “Do we have the same hobbies?” A week ago we answered this question “NO, we do not” and we have convinced in it today.

What hobbies were described? (making different models out of plasticine, music, learning languages,animals,painting, singing, computers, help at home).
That`s why says: «Tastes differ» ( про смаки не сперечаються).

4.       Лексична гра
Please, write the date in your copy-books. Let`s play a game «Words». (Card 1).
Read and write hobby words then translate them. (collecting, dancing, sports, interesting, singing, reading, animals, play, hobby, music, tastes, gardening, fishing).

5.       Граматична вправа
Let`s  try to make dialogues. Then  we act out our dialogues. Who starts?


A. -Do you have a hobby,...?

- Yes, I do.________________( And what about you)?

- I have a hobby too.

-________________________(And what is your hobby)?

- My hobby is watching cartoons. _______________(And what is your favourite hobby)?

- I like dancing.

- That’s great.



B. -..., have you got a hobby?

-Yes, _____________________(I have. My hobby is playing computer games). And you? I hope, you have a hobby too. What is your hobby?

-________________________( my hobby is fishing). I like ______(fishing) in my free time very much.


6.       Гра на розвиток уваги

Look and remember the next words (card 2).
Answer the questions.

1)Скільки літер має перше слово? ( 5 літер).
2)Назвіть найкоротше зі слів? (dog).
3)Яке слово йде за другим словом? (collecting).
4)Яке з цих слів не відноситься до нашої теми? (Door).
5)Яке слово  перекладається як «захоплення»? ( hobby).


7.       Підсумок уроку
7.1 Домашнє завдання

Which hobby did you like best of all? Would you like to do it?

(Write an essay. 6-8 sentences)

You must at home to write an essay about hobbies which you are enjoying during today’s lesson.

               7.2 Підбиття підсумків

As for me I am glad to see that you have done a good job. You have prepared good reports and good dialogues. You were active at the lesson. I am going to give you good marks.

Good buy. See you at the next lesson.

 додаток 1














додаток 2

















5-6 класи

СЦЕНАРІЙ ПРОВЕДЕННЯ
ПОЗАКЛАСНОГО ЗАХОДУ
«Традиції святкування Різдва в Україні та Британії»


Мета заходу: Знайомство з традиціями святкування Різдва в Україні та Великобританії.

Завдання:
-      розширювати світогляд учнів з країнознавчих матеріалів;
-      розвинути навички групової діяльності;
-      розвинути творчі здібності учнів через ігрову діяльність;
-      розвинути і підтримувати інтерес до вивчення іноземної мови;
-      виховувати шанобливе ставлення до культури, традицій і звичаїв свого народу і народів інших країн.

Оснащення: мультфільм Santa`s Christmas, записи різдвяних пісень, роздатковий матеріал, плакати, різдвяні атрибути, вітальні листівки, вірші.

Хід заходу


Teacher: Welcome dear friends, students and our guests. I am very glad
to see you today. Our party is devoted to the most interesting, the most
important, the most beautiful, and of course, the most favourite holiday among
all people all over the world - Christmas! I congratulate you on this holiday
and I wish you Merry Christmas! I wish you to be always happy, healthy, wealthy

and wise!  

Вчитель. Запрошуємо Вас, дорогі друзі на змагання присвячені до улюбленої дати всіх дітей.

Так, це одне з найзнаменитіших і найвеличніших свят календаря, яким власне започатковується рік, є Різдво Христове, що в народі іменується просто Різдвом.

 Давайте познайомимося - команда № 1 учні з України, команда № 2 учні з Великобританії.

Наше шановне журі …

Просто зараз ми починаємо змагання присвячені Різдву.

I. Кожна команда приготувала назву та девіз. Журі оцінює представлення команд. Максимальна кількість балів – 5.

(представлення команд)

Вчитель.  Давайте надамо слово нашим командам. Вони мали домашнє завдання – підготувати презентацію: команда
№1- Традиції святкування Різдва в Україні ; команда №2- Традиції святкування Різдва в Британії;

(Розповідь учнів із демонстрацією презентації).

 II.Журі оцінює роботу учнів, яку вони виконували дома. Це презентація Різдвяних традицій. Максимальна кількість балів -  5.

Вчитель. У Великобританії існує традиція написання листів Санта Клаусу. Зазвичай діти пишуть листи, вказуючи свої прохання, побажання. Але замість того, щоб кидати їх в поштову скриньку, вони кидають їх у камін. Тяга повітря піднімає димок від листів вгору по трубі і Father Christmas, читаючи таким чином листи, виконує дитячі бажання.

Перед вами лист Діду Морозу. У вас є кілька картинок у листі замість слів. Ви повинні замінити всі картинки словами. Всього слів 14. Максимальна кількість балів - 14.(Додаток №3)

Робота з залом.

А поки наші команди заповнюють листи ми перевіримо що глядачі запам’ятали з презентації команд. Вам будуть запропоновані речення з різними традиціями святкування Різдва, необхідно вказати до якої країни вони відносяться.

Дід Мороз кладе дитячі подарунки під новорічну ялинку(UA)

Різдво святкується 7-го січня(UA)

Різдво святкується 25-го грудня(GB)

Основна страва на Різдво – це кутя з медом та горіхами(UA)

Основна страва на Різдво – це індичка(GB)

Санта Клаус кладе подарунки у шкарпетки над каміном(GB)

Сваяткування Різдва зазвичай відбуваєтьсяу родинному колі(GB) (UA)

(команди зачитують листи)

III.Журі оцінює правильність читання та кількість вірно підставлених слів)

Вчитель. Також існує традиція розвішування панчох над каміном. Існує легенда, що одного разу Father Christmas розсипав монети якраз в той момент, коли спускався по трубі. Монети б неодмінно пролетіли через грати для золи і загубилися, якби вони не впали прямо в панчоху, підвішену для сушіння на камін. Відтоді діти продовжують розвішувати панчохи в надії знайти в них подарунк.

Ну, а для того, щоб наш Санта не заблукав ми прокладемо йому маршрут. (Додаток № 1)

IV.Команди прокладають маршрут Санті за запропонованими схемами. Хто зробить першим – отримує 5 балів.

Вчитель. Що ми зазвичай робимо, коли приходить дід Мороз?  - Так, читаємо вірші. Ось і наші команди спробують виразно прочитати вірші англійською мовою, команда яка зробить це правильно і виразно отримує 10 балів. Інша команда отримує 5 балів за старання.

V.  Кожна команда витягує картку

з віршем готується хвилину. Журі оцінює інтонацію, правильність вимови слів та виразність читання.

Робота з залом.

Називаються англомовні слова глядачі плескають у долоні почувши слово, яке належить до теми «Різдво»:

Spring, winter, Santa, computer, book, snow, cat, Christmas tree, star, friend, family, snowman, flower, shop, presents, summer, December, tiger, hot,candy.

Вчитель. У той час, поки  конкурсанти, виразно читали вірші, ми з глядачами зліпили багато сніговиків, треба їх порахувати.  Допоможете? Хто зробить це першим отримує 5 балів. (Додаток № 2)

VI. Учні рахують сніговиків на заздалегідь підготовленому малюноку ( = 23).

Вчитель. А тепер трохи відпочинемо. Послухайте історію та порахуйте правильну кількість слів «Різдво». За правильно виконане завдання – 5 балів.


My Favourite Day ‘Christmas’ 
Story

Christmas is on December 25th. It’s my

favourite time of year.

We decorate our Christmas tree with

Christmas baubles, tinsel and lights. Then we put a

Christmas star or fairy on top. We put our presents

under the tree.

We send Christmas cards and sing

Christmas carols at school or church.

Some people go carol singing and get

some money.

Children wait for Santa to bring

them presents. Many leave food for him

to eat when he visits.

For Christmas dinner we eat Christmas turkey and

then Christmas cake. My favourite part is

pulling the crackers! (10)

Вчитель. Зараз команди перевіримо ваші знання про традиції святкування Різдва. Вам будуть запропоновані загадки і через 20 секунд ви повинні дати свою відповідь. Якщо ваша відповідь є правильною, ваша команда здобуває 1 бал.


1.What is another name of father Christmas? ( Santa Claus)

2 .На чому їздить Дід Мороз? (Дід Мороз роз'їжджає на санях, запряжених трійкою коней.)

3. When do people celebrate Christmas Day in Europe? (The 25th of December is Christmas Day in Europe)

4. Коли на Україні святкують Різдво? (7 січня)

5. Яка страва є найголовнішою на різдвяному столі? (Кутя)

6. What do we usually give each other on Christmas day? (presents)

7. З якою метою на різдвяному столі залишають кутю і інші святкові страви?
(для духів родичів, що померли)

8. With what do we decorate the tree on Christmas day? (with pretty lights)

9. Чому на Україні на Різдво готують 12 страв? (Кожному місяцю українці присвячують по одній страві.)

10. What do Englishmen traditionally eat on Christmas day? (Christmas pudding)

11. Назвіть колядницькі обладунки. (Восьмикутна зірка, маска Кози, Ведмедика)

12. What do usually ring in the church on Christmas day? (Bells)

13. What do Englishmen usually send to the friends at Christmas? (cards)

14. Кому дозволяється колядувати і заходити у будинок господаря в день Різдва? (тільки чоловікам)

15. What do you usually put on the top of the Christmas tree? ( star )

16. Що таке колядка? (побажання один одному і господарям щастя-здоров'я, многих літ і всяких статків у хаті і родині)

17. Whose birthday do the people celebrate on Christmas day? ( Christ )
  
Вчитель. Ось і підійшли до кінця наші змагання. А поки шановне журі підраховує бали ми маємо змогу переглянути коротенький англомовний мультфільм, вам необхідно буде дати відповідь- про що він?

(перегляд мультфільму « Santa`s Christmas»)  


Вчитель. Давайте дамо журі слово, хто є переможцем у них?

Оголошення результатів та нагородження команд. Журі підводить підсумки конкурсу. Оголошує команду - переможця, найбільш активних учасників.


Додаток №2

 Додаток №1

Вірші:

It`s winter? It`s winter?
Let us skate and ski!
It`s winter? It`s winter?
It`s great and fun for me.
When it is the winter time
We go up the street.
And we make the snowman
With our little fingers

          ***

It’s snowing, It’s snowing
What a lot of snow!
Let us make some snowballs
We all like to throw.
It’s snowing, it’s snowing.
Let us sledge and ski!
When I’m dashing downhill
Clear the way for me!


Додаток №3





1- boxes;
2- sweets/ candies;
3- stocking;
4-mice;
5- roof;
6- doll;
7- skiing;
8- skates;
9- dress;
10- boots;
11-a teddy bear;
12- scarves;
13- friends;
14- Christmas tree.




6 клас 

 Виховна година до міжнародного дня толерантності

Мета:         з'ясувати поняття «толерантність»; розповідати про значення толерантності в житті людей та в демократичному суспільстві ;
    розвивати вміння аналізувати, давати оцінку, приймати рішення, вибирати правильну позицію;
    виховувати в собі толерантність.
Обладнання:  плакати до дня толерантності, серця з ключовими словами, кольорові долоні, клей, ватман, картки з назвами тварин, декларація принципів толерантності.


Хід класної години

І Вступне слово вчителя
- Сьогодні наша розмова присвячена толерантності. 16 листопада - Міжнародний день толерантності. Не всім, може бути, знайоме це слово. І,на перший погляд, звучить воно абсолютно незрозуміло. Але сенс, який воно несе, дуже важливий для існування і розвитку людського суспільства. Сучасна культурна людина - це не тільки освічена людина, але людина, що володіє почуттям самоповаги, яку шанують оточуючі.

ІІ Основна частина
1.     Інсценізація казки

На свете жил один король,
 Богатый и могучий.
 Всегда грустил он.
 И порой Бывал мрачнее тучи.
 Гулял он, спал, обедал,
 А счастья он не ведал.
 Но вечно хныкать и тужить
 Бедняге надоело.
 Вскричал король:
 "Нельзя так жить!" -
 И с трона спрыгнул смело.
 Да вмиг порущить свой удел
 Не в королевской власти.
 И вот король в карету сел
 И покатил за счастьем.
 Король в окошечко глядит,
 Карета бодро катится.
 Постой-ка, кто там на пути?
 Девчонка в драном платьице.
 -О, всемогущий мой король,
 Подать хоть грошик мне изволь.
 -Эй, попрошайка, пропусти
 Скорей мою карету.
 Сойди немедленно с пути,
 Ведь я за счастьем еду.
 Сказал король и укатил.
 А в синем небе месяц стыл…
 Карета мчится наугад
 Бог весть в какую сторону.
 Вдруг на пути стоит солдат,
 Израненный, оборванный.
 -О, мой король,- вскричал солдат,-
 Тебя я видеть очень рад!
 Прошу, покорнейший: устрой
 Меня ты в услужение,
 Я за тебя стоял горой,
 Я, право, бился, как герой,
 Я выиграл сражение.
 А ну, служивый, пропусти
 Скорей мою карету.
 Сойди немедленно с пути,
 Ведь я за счастьем еду!-
 Сказал король и укатил.
 А в синем небе месяц стыл…
 Карета мчит во весь опор,
 Конь скачет, что есть духу.
 Вдруг на дорогу вышла с гор
 Сутулая старуха. -
 Прости, любезный мой король,
 Старуху одинокую.
 Мой дом – вон, видишь, за горой,
 С утра ушла далёко я.
 Ношу из леса я дрова –
 Тяжелая работа.
 Гляжу вокруг, едва жива:
 А вдруг поможет кто-то…
 -А ну, старуха, пропусти
 Скорей мою карету.
 Сойди немедленно с пути,
 Ведь я за счастьем еду!-
 Сказал король и укатил.
 А в синем небе месяц стыл…
 Вот лето кончилось.
 Жара Сменяется ненастьем.
 Король торопит: -В путь пора,
 Еще немного – и ура!
 Свое настигну счастье!
 И все бы кончилось бедой –
 Сомнений в этом нету,
 Да старец с белой бородой
 Остановил карету.
 Перекрестившись, не спеша,
 Торжественно и строго сказал:
 «Заблудшая душа, Король, побойся Бога!
 Ты ищешь счастье для себя,
 Ты странствуешь по свету.
 Но только ближнего любя,
 Найдешь ты счастье это.
 Скорей послушайся меня:
 Обратно разверни коня,
 Дитя согрей и накорми,
 Солдата в сторожи найми,
 Все это сделай, но сперва
 Старушке ты поможешь:
 До дома довезешь дрова,
 Распилишь и уложишь…»

 Тут вышла полная луна
 И осветила путь она,
 Нелегкий путь, обратный путь,
 Путь к счастью, не куда-нибудь.
 Король поныне во дворце
 Всем людям помогает,
 И счастье на его лице,
 Как ясный день, сияет!

2.      Бесіда з учнями.

-Як ви гадаєте, чому король був неправий на  початку історії?
-Хто допоміг королю змінити свою поведінку?
-Чи можна  назвати короля мудрою людиною?
-Чи подобається вам коли до вас прислухаються, рахуються з вашими думками?
3.  Визначення поняття толерантності.
Учитель. Сучасна культурна людина - це не тільки освічена людина, але людина, що володіє почуттям самоповаги і шанована оточуючими. Толерантність вважається ознакою високого духовного та інтелектуального розвитку індивідуума, групи, суспільства в цілому.
Термін толерантність пояснюється як терпимість, прагнення і здатність до встановлення і підтримання спілкування з людьми.
 - А що значить - бути терпимим?
( вміти прощати, приймати людей такими, які вони є, вміти визнавати свої помилки, розуміти інших, допускати, що інші люди можуть думати, жити по-іншому, ніж ти).
У житті людина спілкується з представниками різних національностей, культур, світів, конфесій, соціальних верств, тому важливо навчитися поважати культурні цінності, як свого народу, так і представників іншої культури, релігії, навчитися знаходити точки дотику. Крім того, толерантність як якість особистості вважається необхідним для успішної адаптації до нових несподіваних умов. Люди,які не володіють толерантністю, проявляючи категоричність, виявляються нездатними до змін, яких вимагає від нас життя.
-  Що означає слово «толерантність»? Як це слово визначається на різних мовах земної кулі?
Учень 1. В іспанській мові воно означає здатність визнавати відмінні від своїх власних ідеї або думки;
Учень 2. У французькій мові - відношення, при якому допускається, що інші можуть думати чи діяти інакше, ніж ти сам;
Учень 3. У англійській мові - готовність бути терпимим, поблажливим;
Учень 4. У китайській мові - бути великодушним по відношенню до інших ;
Учень 5. В арабській мові - прощення, поблажливість, м'якість, милосердя, співчуття, прихильність, терпіння, прихильність до інших;
Учень 6. В українській мові - здатність терпіти щось або когось (бути витриманим, витривалим, стійким, вміти миритися з існуванням чогось, когось).


Учитель.
- Яке з визначень вам імпонує найбільше?
- Чому, на ваш погляд, в різних країнах визначення різні?
- А що ж об'єднує ці визначення?
- Чому так актуальна толерантність в даний час?

Учитель. Слово толерантність я зобразила у вигляді великого серця, але воно неповне – має прогалини.  Давайте, доповнимо його. (Учні читають підказки та визначають поняття толерантності формуючи при цьому велике серце).
Толерантність-це…
-          прощення
-          повага до прав інших людей
-          співробітництво, дух партнерства
-          сприйняття інших такими, якими вони є
-          повага до людської гідності
-         милосердя
-         співчуття
-         терпимість до думок ,віросповідань,поведінки інших людей.

Отже, толерантність - це якість особистості людини. Воно проявляється тоді, коли взаємодіють 2 або кілька людей, які відрізняються один від одного - кольором шкіри, поглядами і смаками, поведінкою. Вважають толерантним ту людину, яка приймає іншу такою, якою вона є.
Першим міжнародно-правовим документом, в якому розкривається суть толерантності, є проголошена та підписана ЮНЕСКО 16 листопада 1995 р. Декларація принципів  толерантності.
У Декларації зафіксовані головні рівні упровадження принципів толерантності: особистий, державний, соціальний.  Особливе значення авторами Декларації надається функціонуванню принципів толерантності на рівні держави.

4.     Проведення тренінгів. Визначення толерантної особистості.
Учитель. Набирає обертів третє тисячоліття. Прогрес невблаганно рухається вперед. Техніка прийшла на службу людині. Здавалося б, життя має стати спокійнішим. Але ми все частіше чуємо слова: біженець, жертва насильства...  У сьогоднішньому суспільстві відбувається активний ріст екстремізму, агресивності, розширення зон конфліктів.
Будь-яка людина робить у житті різні вчинки. В одних ситуаціях вона чинить правильно і проявляє свої хороші якості, але іноді буває і навпаки. Зараз є можливість перевірити себе, виконуючи деякі вправи.

Вправа. "Вигнанець" 
Учитель роздає кожній дитині картку з назвою  однієї тварини (кішка, собака, корова, жаба - кожна з цих тварин має пару, окрім ворони). Одному, як правило самому пустотливому, надається слово ворона. 
Завдання дітям: Не кажучи  слів, а вимовляючи лише звуки які видають ці тварини, знайдіть «свою пару». 
Питання для обговорення:
 • Як ви дізналися де ваша пара?
 • Чи легко було знайти своїх?
 Звертаючись до вороні: • Чому ніхто не звертав на тебе уваги? 
• Як ти почувався? 
Діти, чому ви не звертали на нього уваги?
 • Чи хотіли б ви бути на місці ворони?
 • Чи важко бути не схожим на всіх?
 • Як ви наступного разу поставитеся до такої людини?

Вправа «П'ять добрих слів»
- Кожен з вас повинен на заздалегідь підготовленій кольоровій паперової долоньці написати своє ім'я. Потім ви передаєте свій лист сусідові справа, а самі отримуєте малюнок від сусіда зліва. На  «пальчиках» отриманого чужого малюнка ви пишете які-небудь привабливі, на ваш погляд, риси її володаря, наприклад: «Ти дуже добрий», «Ти завжди заступаєшся за слабких», «Мені дуже подобаються твої вчинки» і т. д. Потім обміняйтесь назад та прочитайте.
(Мудрість, чуйність, відповідальність, взаєморозуміння, терпимість, людяність, об'єктивність, повага, доброзичливість )
- Розкажіть, які почуття ви відчули, коли ви читали написи на своїй «руці»?
- Чи всі достоїнства, про які написали інші, були тобі відомі?
Вправа «Оплески»
А тепер вам потрібно уважно слухати слова, які я називаю, коли почуєте визначення притаманне толерантній особистості, плесніть у долоні два рази :

Терпіння, почуття гумору, нерозуміння, повага до думок інших, ігнорування, егоїзм, доброзичливість, вміння володіти собою, нетерпимість, вираз зневаги, дратівливість, уміння слухати співрозмовника, байдужість, цинізм, розуміння і прийняття, чуйність, допитливість, гуманізм, невмотивована агресивність.

Учитель. Бути толерантним - означає проявляти позицію терпимості і довіри, поваги і уваги до людей, готовність і здатність зрозуміти проблеми іншої людини і розуміти його таким, яким він є, вміння миритися з чужою думкою і бути поблажливим до вчинків інших людей.
-Як нам стати толерантними?  (Залишатися самим собою, бачити свої помилки.  Приймати людей такими, якими вони є.  Поважати почуття та інтереси інших людей.  Бути добрим, милосердним, чуйним; допомагати в біді; проявляти співчуття).

ІІІ Заключна частина
1. Творча робота. «Толерантний світ» 
 Необхідне оснащення: фломастери, клейові олівці, ватман, вирізки з газет і малюнки дітей з усміхненими обличчями людей (бажано різних рас і національностей).
Кожна дитина наклеює на заздалегідь підготовленому плакаті усміхнене обличчя та відбиток своєї долоні.
Тим самим показуючи, що всі ми різні, але у той же час – однакові.
Учитель.  Наприкінці мені хочеться сказати, що клас - це маленька родина. І хочеться, щоб в цій родині завжди панували доброта, повага, взаєморозуміння, не було б ні лайки, ні сварок.

Комментариев нет:

Отправить комментарий